Co se děje s naším tělem při otužování aneb co umí chladová terapie?
Chladová terapie může mít podle studií celou řadu pozitivních účinků. Co se ale vlastně s naším tělem při vystavení se chladu děje a proč může být otužování tak přínosné?
Víme, že některá povolání jsou vůči syndromu vyhoření zranitelnější než jiná. Profesorka psychologie Christina Maslach uvádí, že hlavně zdravotníci a učitelé čelí vysoké míře rizika vyhoření. Obecněji jsou v zaměstnáních rizikovými profese obsahující práci s lidmi, nutnost čelit chronickému stresu a vysoké požadavky na výkon. V žádném zaměstnání by člověk neměl akceptovat upadání vlastního zdraví.
Od roku 2020 se potýkáme se zcela novými druhy stresorů. Jsou jimi pandemie a s ní související velké množství dopadů na náš život. V roce 2020 si mnozí říkali: kdy to skončí a kdy zase budou moci žít, fungovat a pracovat normálně? Nicméně zmíněné stresory přetrvávají a k tomu Evropě, ne zase tak daleko od nás, dochází k válce. Každý člověk může být více či méně vystaven chronickým stresorům. Každý si proto zaslouží učit se vědomé regeneraci pro fyzické i duševní zdraví.
Podle průzkumu práce a pohody 2021 agentury Americké psychologické asociace téměř 3 z 5 zaměstnanců uvedli negativní dopady pracovního stresu, včetně nedostatku zájmu, motivace nebo energie (26 %) a nedostatku úsilí v práci (19 %). Mezitím emocionální a fyzické vyčerpání bylo uvedeno o 38 % více oproti roku 2019.
Když se podíváme právě na pomáhající profese, tak se mnohdy očekává, že osoby zastávající tyto profese se o sebe v případě stresu postarají sami. Že by měli zvládat čelit nadměrnému stresu a umět oddělovat profesní a osobní život. Je pravdou, že s tímto je potřeba do takových profesí vstupovat, že práce může obsahovat větší nároky na zvládání stresu. Např. při práci s dětmi není možné se vyhýbat komunikaci s rodiči, při práci na oddělení onkologie očekávat vyloženě pozitivní atmosféru na oddělení. Musíme samozřejmě akceptovat nějaké základní aspekty daných odvětví. To však neznamená, že daná osoba musí zatnout zuby a vydržet úplně všechno, co je po ní požadováno. Každý, ať už je to lékař/ka, zdr. sestra, učitel, sociální pracovník, psycholog/žka aj., mají právo zažívat stres. Mají právo být smutní, vyčerpaní, mít toho zkrátka dost. A neznamená to, že jsou špatní, ale zaslouží si do života začlenit strategie zvládání stresu, protože ty dosavadní jsou možná vyčerpané. Snad právě v pandemii koronaviru někteří dospěli k tomu, že se musí obětovat. Je pravda, že situačně mnozí skutečně museli obětovat mnoho svého času, fyzických i psychických sil, aby mohli zachovat péči o druhé či chod některých organizací a institucí. Neznamená to, že by člověk měl obětovat sám sebe a své zdraví, a dokonce nemusí souhlasit ani s tím, že je zapotřebí v některých časech nadměrného výkonu a může instituci opustit. I to může být vlastně zodpovědné rozhodnutí a nemusí z nikoho dělat špatného zaměstnance. Je mýtem, že se jedná o neschopnost, lenost či prostou únavu, pokud je toho na člověka na nějakém pracovišti příliš a vykazuje známky vyhoření.
Není dobré zahazovat svůj záchranný kruh, ale pořád si ho držet u sebe. A když se trochu vyfoukne? No to se tak v životě stává, proto je důležité ho pravidelně dofoukávat.
Autorem článku je psycholožka Mgr. Karolína Peruth, které tímto moc děkujeme za spolupráci.
Zdroje:
Každý týden posíláme e-mail s dobrými tipy či zajímavostmi z našeho světa.
Recenze na Google/App Store
Stažení aplikace
Stažení aplikace
Začít meditovat nikdy nebylo jednodušší. Stáhni si Calmio zdarma, nadechni se a zkus třeba náš volně přístupný základní kurz.
Buďte vřelí ke své mysli
Přístup ke sbírce více než 150 meditací na všechno od zmírnění stresu, klidné spaní až posílení sebevědomí.
Usínejte v posteli se zvuky přírody, hudbou či dechovými cvičeními.
Vytvoř si z mindfulness denní rutinu a zkvalitni svůj život díky meditační praxi.